Rusya – Suriye: Yeni Ortaklık Dönemi

Azərbaycan dili üçün tıkla

Suriye’de iç savaşın tüm şiddetiyle devam ettiği günlerde, bölgede ulusal çıkarlarını göz önünde bulunduran İsrail yetkilileri MOSSAD’dan aldıkları acil kodundaki haberden hemen sonra Suriye sınırındaki bilim laboratuarına hava saldırısı düzenledi. Saldırıdan hemen sonra Moskova ve Şam’ın tepkileriyle karşı karşıya kalan İsrail, hava saldırısının savunma amacı taşıdığını söylese de asıl amaç Suriye – İsrail sınırında Rusya tarafından yerleştirildiği iddia edilen “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin yok edilmesiydi.

Saldırıdan bir kaç hafta önce Başbakan yardımcısı Silvan Şalom açıklamasında “İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırısının mümkün olabileceğini” söylemişti. Daha sonra başka bir açıklama veren İsrail Hava Kuvvetleri komutanı General Emir Aşel ise, 29 Ocakta yaptığı basın toplantısında “Suriye içeriden çökmeye devam ediyor. Yarın savaş bitmiş olabilir, ama bizi neyin beklediğini asla bilemeyiz. O yüzden her ihtimale karşı kendimizi savunmamız gerekiyor”. (Israel worrying about fate of Syria’s conventional arsenal http://reut.rs/Xea8C7)

Anonim bir belgeye göre Suriye’nin bulundurduğu yeni nesil Rus yapımı silahların ve hava savunma roketlerinin diğer hiçbir Orta Doğu ülkesinde olmadığını iddia ediyor, bunun da İsrail’i fazlasıyla tedirgin ettiğini öne sürüyordu. Moskova’nın Suriye’ye durmadan yeni yapım silahlar göndermesi ve sınırlarda gün geçtikçe güçlenmesi ABD – İsrail ittifakının gözünden kaçmış değil. Bu silahların Suriye üzerinden “Hizbullah” örgütünün eline geçmesi ise İsrail’i oldukça tedirgin etmektedir.

İsrail Cumhurbaşkanının ulusal güvenlik eski danışmanı Uzi Arad, Beşar Esad’ın 1000 tondan fazla kimyasal maddeye sahip olduğunu ve bir kaç ay içerisinde Kitle İmha Silahını üreteceğini söyledi.

Tüm uzmanların korktuğu şey ise 30 Ocakta gerçekleşti. Suriye hava sınırını geçen İsrail savaş uçakları Şam yakınlarındaki bir üsse saldırı düzenledi. Saldırıda 5 kişinin öldüğü bildirildi. Şam’ın resmi açıklamasında bu saldırının “İsrail’in hava sunma silahlarını başarısız ele geçirme” girişimi olarak nitelendirdi. Onlara göre, İsrail ülkedeki teröristlerin eliyle bu silahları ele geçirmeyi planlıyor.

Saldırıdan bir hafta önce Başbakan Netanyahu “Suriye’deki krizin en yüksek noktaya ulaştığını ve bölgeyi tehdit ettiğini” söylemiş, hemen ardından da bu saldırı gerçekleşmişti. Yine anonim bir belgeye göre bu saldırı roket yüklü bir kamyonun imha edilmesi için başlatılmıştı. Senaryo gereği roket ve silah yüklü kamyon bu yükü Hizbullah örgütüne vermeyi planlamış bu da İsrail’i böyle bir eyleme imza atmaya zorlamıştır. Lakin bu senaryoyu her defasında inkâr eden Suriye tarafı, saldırının bilim üssüne olduğunu iddia ederek Hizbullah’a silah verme meselesinin tamamen uydurma bir bilgi olduğunu öne sürmüştür.

Associated Press yazıyor: “Suriye’nin asıl amacı bölgedeki güç denkleminin İsrail aleyhine döndürülmesi ve bu amaçla Hizbullah’a, Rus yapımı “Buk – M1 – 2” stratejik amaçlı roketlerin gönderilmesi olduğunu öne sürmüş ama düzenlenen hava saldırısı sonucunda da bu umutlar suya düşmüş oldu”. (http://news.israelinfo.ru/events/44360)

Olaydan sonra Moskova’ya emekli General Yakov Amidror’u elçi sıfatıyla gönderen Netanyahu, bu hamleyle Rusları teröristleri desteklemekten vazgeçirmeyi planlıyor. Moskova’da bakan Sergey Lavrovla görüşecek olan Y.Amidror, Hizbullah’ın ve Esad rejiminin en son model Rus yapımı hava savunma füzeleri ve silahları ile donatılmasından dolayı Tel-Aviv’in endişelerini dile getirecek.

Sonuç olarak; Suriye ile böylesine bir krizin yaşanması, bölgedeki güç denklemini etkileyeceği kadar ülke içindeki iç savaşın da gidişini değiştirecektir.

One thought on “Rusya – Suriye: Yeni Ortaklık Dönemi”

  1. We perovide you fresh and current best Health tips,new asian Recipes,world recipes,urdu recipes, on this Website.We perovide you current new asian Recipes,every incident happend in the world you can find lates update on this Website.

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.