Türkiyəli sosial media üzrə mütəxəssis – İşıl Yılmaz

İşıl Yılmaz

Işıl Yılmaz, ilk önce röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için size teşekkür ederim.

Asıl ben, bana değer verip fikirlerimi almak istediğiniz için teşekkür ederim.

1)     Ne zamandan beri Sosyal Medya dünyasında bir uzman olarak tanınmaya başladınız ?

2010 Nisan ayından bu yana AdresGezgini’nde Sosyal Medya Uzmanı olarak çalışıyorum. Sanırım aynı dönemlere denk geliyor tanınırlığım. Çünkü ben ilk işe başladığımda bu kadar çok sosyal medya lafı geçmiyordu etrafta. Google’da bu anahtar kelimelerin aranma hacmi bile yoktu 🙂 Dolayısıyla o dönemlerde bu işe başlayan, yani biz şanslıydık. Sanki aradan çok uzun zaman geçmiş gibi –di’li geçmiş zamanla konuşuyorum ama gerçekten sosyal medya için uzun bir süre. Hele ki bu çağda haberin 5 saniyede eskidiğini düşünürseniz.

2)     isilyilmaz.com  blogu sosyal alanda oldukca popüler. Çoğu kişi blogunuzdan çok şey ögreniyor. Bunu neye bağlıyorsunuz ?

Ben blogum için hep orjinal içerik üretmeye çalışıyorum. Çok sık yazmam ama yazdığım zaman da daha önce herkesin yazmadığı, dillere pelesenk olmamış şeyleri incelerim. Özellikle internet ve sosyal medya sosyolojisini ele almaya çalışıyorum. Kendi hayatımı, neler yaptığımı da yazıyorum. Sanırım bu da sıcak, samimi bir ilişki yaratıyor okuyucu ile aramda. İnsanlar sizli bizli konuşmaktan, sıkıcı şeyler okumaktan hoşlanmıyor. Ben de hoşlanmam mesela. Okuyucunun yerime koyup esprilerle, konuşma dili ile yazıyorum.

3)     Facebook-Twitter, bütün bunlar  sosyal ağları daha faydalı yapmak için neler yapmalıyız sizce ?

Sosyal medya amaca yönelik kullanıldığında çok fayda sağlıyor. Benim kullanıcılara önerim ne yapmak istiyorsanız, profesyonel anlamda yani, işiniz neyse, hobileriniz neyse ona uygun kullanın. İnsanlara sizi takip etmeleri için bir neden verin. Her ağ kendi diline sahip. Facebook’a eklediğiniz bir içerik Twitter’da ilgi görmeyebilir. Deneyin ve her ağa uygun içerik oluşturun.

4)     Sosyal ağlar “devrim” başlatıyor diyorlar ?

Devrimi başlatan insanlar. Sosyal medya sadece buna bir araç oluyor. Ama güçlü bir araç. Çünkü bu araçlar sayesinde herkes istediğini çekinmeden dile getirebiliyor. Otorite karşısında ezik değilsiniz, blogunuzda yazabilirsiniz, tweet atabilirsiniz. Muhakkak birileri sizi dinler. Dolayısıyla söylediğiniz sözler, cümleler, düşünceleriniz hep kayıt altında. Bunu bazen insanlar çok ciddiye almıyorlar, bu da beraberinde birçok sorunu getiriyor. O yüzden dijital ayak izlerimize de dikkat etmek, sosyal medyada yazdığımızın sadece bizim tarafımızdan okunmadığını bilmek gerekiyor.

5)     Eğer yeniden universiteli olsaydınız, mezun olduktan sonra hangi alanda uzman olmak isterdiniz ve neden ?

Yine aynı alanı tercih ederdim. Çünkü işimi severek yapıyorum. İşimden çok memnunum. Ama bir tercihim daha olsaydı manav olmak isterdim J Kesin.

6)     Sizce sosyal medya uzmanı için gerekli yetenekler ve bilgiler neler ?

Sosyal medya uzmanı demir gibi sağlam sinirlere sahip olmalı. İnsan psikolojisini iyi bilmeli, çok çalışmalı, çok okumalı. Güncel kalmalı, sosyolojiyi bilmeli, yaşadığı toplumu iyi analiz etmeli. Okudukları ile işi hakkında bağ kurabilmeli, pazarlama bilmeli. Yorulmak diye bir fiilden haberdar olmamalı, telefonunu ve bilgisayarını çok sevmeli J

7)     Sosyal medya hayatımızda ne kadar büyük rol oynamakta ? Hayatımızı sosyal ağlarsız düşün bilir miyiz ?

Ben kendi  adıma düşünemiyorum. Yani dijitalden ayrı kalamıyorum. O dünyayı çok seviyorum ve telefonumdan ayrı kalınca mutsuz oluyorum, yapacak bir şey bulamıyorum. Sanırım benim için şimdilik öyle bir dünya yok.

8)     Sizin alanınızda başarılı olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz ?

Alanınızda en iyi olmak için çalışın gençler. Yaptığınız işi sevin çünkü sevilmeden yapılacak bir şey değil. Araştırın, okuyun, insanlarla iletişim kurun. Sadece internette değil gerçek hayatta da kendinizi tanıtın.

9)     Sosya medya üzerine yurt dışında master yapmayı düşündünüz mü ? Bu alanda master yapmak isteyen gençlere değerli tavsiyeleriniz?

Master değil ama doktora yapmak istiyorum. MBA bitirdim üzerine sosyoloji doktorası iyi gider sanırım

10)Son olarak fuadshahbaz.com (Mr.Yazar) bloguna dilekleriniz ?

Bu gözəl müsahibə üçün çox sağ olun. Azərbaycana sevgilərimi çatdırıram.

Teşekkürler, Işıl hanım

Ben teşekkür ederim. 🙂 

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.